دانلود نرم افزار Arcgis Desktop 10.8

مختصری بر تاریخچه GIS

در طول 5 دهه اخیر GIS از یک مفهوم (concept) به یک دانش (science) تغییر شکل یافت. این تکامل پدیده ای GIS از یک ابزار ابتدایی به یک پلتفرم مدرن و قدرتمند برای درک و برنامه ریزی جهان ما، چندین نقطه عطف کلیدی داشته است.

برای مطالعه ادامه مطلب گزینه بیشتر بخوانید را کلیک کنید.

تاریخچه اولیه GIS

رشته سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS) در سالهای دهه 1960 همین که کامپیوتر ها و مفاهیم اولیه جغرافیای کمی و محاسباتی ظهور یافتند، آغاز شد. کارهای اولیه GIS شامل تحقیقات مهم آکادمیک بود. بعدها، مرکز ملی اطلاعات و تحلیل های جغرافیایی، به رهبری مایکل گودچایلد (Michael Goodchild) تحقیقات بر روی علوم اطلاعات جغرافیایی مانند تحلیل های مکانی و تصویر سازی ها را رسما آغاز کرد. این تلاش ها یک انقلاب کمی و عددی را در جهان علوم جغرافیایی سبب شد و باعث ایجاد زمینه GIS شد.

اولین GIS

فعالیت های پیشگام راجر تاملینسون (Roger Tomlinson) برای پایه گذاری، برنامه ریزی و توسعه سیستم اطلاعات جغرافیایی در کانادا سبب ایجاد اولین GIS کامپیوتری در جهان در سال 1963 شد. دولت کانادا تاملینسون را مامور ایجاد یک مدیریت روی موجودی منابع طبیعی کشور کرد. او با کامپیوترهایی سرو کار داشت که تمامی داده های منابع طبیعی کشور را از همه کشور یکجا جمع کرده بودند. او یک طرح برای محاسبات خودکار ایجاد کرد تا بتواند مقادیر زیادی از داده ها را ذخیره و پردازش نماید، که کانادا را قادر ساخت برنامه ملی  مدیریت کاربری اراضی خود را آغاز کند. او همچنین به GIS نام GIS داد!

آزمایشگاه Harvard

در دانشگاه شمالی غربی در 1964، هوارد فیشر (Howard Fisher) یکی از اولین برنامه های کامپیوتری نقشه برداری به نام SYMAP را ابداع نمود. در 1965 او گرافیک کامیپوتری را در آزمایشگاه هاروارد بنیان نهاد. همگام با ایجاد و اصلاح برخی از اولین نرم افزارهای ساخت نقشه در این آزمایشگاه، این محل به مرکز تحقیقات تحلیل های مکانی و تصویر سازی بدل شد. بسیاری از مفاهیم اولیه GIS و کاربردهای آن در همین آزمایشگاه توسط مجموعه افراد مستعد از جمله جغرافیدانان، برنامه نویسان، دانشمندان علوم کامپیوتری و بقیه از بسیاری از رشته های دیگر ایجاد شد.

ESRI بنیان نهاده شد

در 1969، جک دنجر موند (Jack Dangermond) عضوی از آزمایشگاه هاروارد و همسرش لارا (Laura) موسسه تحقیقات سیستم های زیست محیطی (ESRI) را ایجاد کردند. این شرکت مشاوره از نقشه برداری کامپیوتری و تحلیل های مکانی برای کمک به برنامه ریزان کاربری اراضی و مدیران منابع زمینی کمک می کرد تا تصمیم های آگاهانه (بر پایه اطلاعات) اخذ نمایند. فعالیت های اولیه کمپانی نشان دهنده ارزش GIS در حل مشکلات بود. ESRI به توسعه بسیاری از ابزارهای نقشه برداری GIS و متدهایی که در حال حاضر به کار برده میشوند ادامه داد. این نتایج باعث ایجاد جذابیت بیشتر نرم افزارهای کاربردی شرکت و فرایند انجام پروژه ها شد.

GIS تجاری سازی می شود!

همگام با قدرت یافتن ابزارهای محاسباتی، ESRI نیز ابزارهای نرم افزاری خود را توسعه داد. کار روی پروزه هایی که مشکلات دنیای واقعی را حل می کرد باعث شد که شرکت ابزارهای جامع GIS ای و روش هایی با دامنه های کاربرد گسترده توسعه دهد. فعالیت های این شرکت توجه جوامع اکادمیک را به عنوان طریقی جدید برای تحلیل و برنامه ریزی مکانی به خود جلب نمود. با توجه به نیاز روز افزون برای تحلیل و افزایش تعداد پروزه ها، ESRI ابزار ARC/INFO را ایجاد نمود: اولین محصول تجاری GIS. تکنولوژی در سال 1981 ارائه شد و باعث شد که این شرکت بعد از آن به یک شرکت نرم افزاری تبدیل شود.

منبع: مطالب فوق ترجمه نویسنده از مطالب سایت ESRI می باشند.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp

آناهیتا جباری

استادیار و عضو هیئت علمی بخش خاک و آب مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان آذربایجان غربی فارغ التحصیل دکترای مهندسی آبیاری و زهکشی دانشگاه ارومیه

View all posts by آناهیتا جباری →

دیدگاهتان را بنویسید