پل کوریپلا در استرالیا اولین سازه دنیا با سیستم تنسگریتی یا کش بستی

پل کوریپلا (Kuripla Bridge) در بریسبین استرالیا یکی از اولین سازه هایی است که با استفاده از سیستم تنسگریتی (Tensegrity) یا کش بستی در سال 2009 میلادی احداث شده است. در این مقاله با هم مروری بر سیستم این پل منحصر به فرد خواهیم داشت. برای دیدن ادامه مطلب گزینه Read more را کلیک کنید.

Kurilpa Bridge

همانطور که گفته شد این پل با استفاده سیستم تنسگریتی یا کش بستی طراحی شده است. این سیستم به تعبیر فولر که یکی از نخستین تعاریف را عرضه داشته، ساختار تنسگریتی جزایری از فشار در داخل دریایی از کشش هستند. تنسگریتی یک سیستم سازه‌ای است که بخاطر عناصر فشاری متمایز که داخل یک شبکه کششی شناور است، شناخته شده‌است. در ادامه چند حالت از این سیستم را مشاهده می کنیم:


پل کاپریلا در استرالیا که با هزینه 63 میلیون دلار ساخته شد نه تنها یک فرصت بود تا یک راه اتصالی برای عابران پیاده و دوچرخه سوار بر روی رودخانه شهر بریسبین به وجود بیاورد، بلکه توانست یک سمبل از علم و دانش و تکنولوژی برای شهر به همراه داشته باشد.

سازه پل یکی از بزرگترین سازه های هیبریدی یا ترکیبی جهان شناخته می شود. سیستم سازه ای ترکیبی از تیرک های عمودی است که با استفاده از سیستم کابل و به تعادل رسیدن کشش و فشار در سیستم به تعادل خود رسیده است. به دلیل اینکه از عناصر با وزن نسبی پایین استفاده شده، سازه این پل بسیار سبک و قوی باشد.

طول کلی پل 470 متر است که دهانه اصلی آن 128 متر طول دارد. این پل دارای دو جایگاه برای عابران برای تماشای رودخانه، دو جایگاه استراحت و یک سایبان گسترده شده در کل طول پل می باشد. برای ساخت پل از 600 تن فولاد استفاده شده است که فقط 7 کیلومتر کابل با مقاومت بالا برای ایستایی پل در نظر گرفته شده است. برای اطلاعات سازه ای بیشتر و مشکلات طراحی سازه آن به این لینک مراجعه فرمایید. در ادامه نگاهی داریم به روند ساخت پل:


مرحله اول آماده سازی بستر و فونداسیون های پل
مرحله دوم آماده سازی پایه های بتنی پل برای قرار گیری عرشه فولادی روی آن
مرحله سوم قرارگیری عرشه فولادی بر روی پل
مرحله چهارم برپا کردن دکل های فولادی
مرحله نهایی تعبیه تیرک های افقی و کابل های اتصال


در آخر نگاهی داریم به زیبایی های این پل و شاهکار طراحی سازه آن


امیر جباری

دانشجوی دکتری مهندسی سازه دانشگاه ارومیه فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی عمران سازه دانشگاه تربیت مدرس تهران محاسب سازه های صنعتی و خاص - علاقه مند به وبلاگ نویسی و شبکه های اجتماعی

View all posts by امیر جباری →

دیدگاهتان را بنویسید