استفاده از شبکه آرماتور فولادی جوش شده، ویژگی ها و مزایای آن

شبکه آرماتور سیمی جوش شده پیش ساخته ( Welded wire mesh یا welded wire fabric ) شامل یک سری از سیم های طولی موازی در دو راستای عمود بر هم است که در نقاط تقاطع دو شبکه به هم با استفاده از روش فیوژن با فاصله دقیق جوش داده شده است. کار جوشکاری توسط ماشین آلات در کارخانه انجام می شود که این عامل سبب خواهد شد تا ابعاد دقیق جوش را تضمین کند و باعث صرفه جویی قابل توجهی در زمان ، نیروی کار و اقتصاد پروژه می شود. در این مقاله به بررسی مشخصات کلی، مزایا، کاربردها و مقایسه بتن ریزی در حالت معمولی و بتن ریزی با استفاده از شبکه آرماتور خواهیم پرداخت.

شبکه مش فولادی

انواع شبکه آرماتور سیمی جوش شده

شبکه آرماتور جوش شده در کارخانه با استفاده از سیم های آجدار یا ساده ساخته می شود. در ایران معمولا در صورت ساخت این تورها با آرماتورهای آجدار از آرماتورهای با قطر 6 تا 12 و در صورت استفاده از آرماتور ساده (سیم) از قطر 2 تا 8 میلی متر در پروژه های مختلف استفاده می شود. در ایران ضوابط استاندارد 8133 موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران باید در ساخت و استفاده از این نوع شبکه ها رعایت شود. عرض این شبکه ها از ۱۰۰ تا ۲۵۰ سانتی متر متغیر بوده و طول آن نیز از ۱ متر الی ۹ متر می باشد. ابعاد چشمه به شکل مربع یا مستطیل بوده و بین ۸ الی ۴۰ سانتی متر است. البته اعداد ذکر شده در این قسمت در بین سازنده ها و کارخانه های تولیدی مختلف، متفاوت بوده و بستگی به نیاز پروژه و مکان آن ممکن است با ابعاد متفاوتی تولید شود.

شبکه آرماتور جوش شده طبق استانداردهای جهانی انواع بیشتری دارد که به بررسی آنها می پردازیم:

شبکه سیمی جوش شده Welded wire fabric (WWF) برای آرماتوربندی دال های بتنی

این نوع مش یک شبکه مربعی از سیم های یکنواخت است که در همه نقاط تقاطع مش ها بایکدیگر جوش داده می شود و شرایط استانداردهای بین المللی ASTM A185 و A497 یا سایر استانداردها باید در آن ها در نظر گرفته شود. 

شبکه سیمی جوش شده Welded wire fabric (WWF)
شبکه سیمی جوش شده Welded wire fabric (WWF)
شبکه سیم گالوانیزه جوش شده Electro galvanized welded wire mesh با بازشوهای مربع شکل

این نوع مش سیم جوش داده شده برای ساخت نرده ها و سایر اهداف زیرساختی در صنعت ساخت و ساز، طراحی شده است. این نوع از شبکه بندی دارای سیم مفتول مقاوم در برابر خوردگی است که بیشتر در ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در اشکال مختلف مانند رول (دورپیچ شده) و یا به صورت پانل (ورق های مسطح) برای مصارف صنعتی موجود است.

Electro galvanized welded wire mesh
شبکه سیم گالوانیزه جوش شده Electro galvanized welded wire mesh
شبکه سیم گالوانیزه گرم Hot dipped galvanized welded mesh

این نوع سیم مش معمولاً از سیم فولادی ساده ساخته می شود. در زمان ساخت و گالوانیزه نمودن سیم ها، فرایند پوشش روی سیم ها با استفاده از فلز روی به صورت گرم انجام می شود. این نوع شبکه مش جوش داده شده با بازشو های مربع شکل برای ساخت قفس حیوانات ، ساخت جعبه های سیم، ساخت پارتیشن و نرده محافظ ماشین آلات ایده آل است.

شبکه سیم گالوانیزه گرم
شبکه سیم گالوانیزه گرم Hot dipped galvanized welded mesh
شبکه مش جوش داده شده با روکش PVC

مش جوش داده شده با روکش PVC با پوشش پلاستیکی با سیم آهنی گالوانیزه با کیفیت بالا ساخته شده است. این نوع سیم دارای پوشش پودری PVC است که توسط یک دستگاه اتوماتیک پردازش می شود. روکش پلاستیکی صاف روی این سیم محافظ در برابر خوردگی مانند یک چسب محکم وصل شده و باعث افزایش دوام سیم می شود. نوع شبکه سیم در حصار کشی املاک مسکونی و رسمی مانند باغ ها ، پارک ها ، ساختمان ها و غیره استفاده می شود. مش جوشکاری شده با روکش PVC که به صورت رول (دورپیچ) یا پانل (صفحه ای) نیز موجود است ، در رنگ های مختلفی مانند سفید ، سیاه ، سبز ، و غیره تولید می شود.

شبکه مش جوش داده شده با روکش PVC
شبکه مش جوش داده شده با روکش PVC
شبکه مش فولاد ضدزنگ جوش داده شده Welded stainless steel mesh

این نوع سیم مش جوش داده شده اساساً در مصارف نرده و حصارکشی صنعتی استفاده می شود. این نوع شبکه مش از جنس استیل ضدزنگ است که از استحکام و یکپارچگی بالایی برخوردار است. این مفتول مقاوم در برابر خوردگی از ماندگاری بالایی برخوردار است و در بخش های حمل و نقل ، کشاورزی ، معدن ، باغبانی ، سرگرمی و سایر خدمات بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

شبکه مش فولاد ضدزنگ جوش داده شده Welded stainless steel mesh
شبکه مش فولاد ضدزنگ جوش داده شده Welded stainless steel mesh
شبکه سیم نرده ای جوش داده شده Welded wire fencing

این شبکه نوعی از سیم مش است که به صورت رول (دورپیچ شده ) یا پانل (صفحه ای) برای استفاده در نرده ها در کارخانه های مختلف در ابعاد و اندازه ها و رنگ های مختلف ساخته می شود و در دسترس عموم مردم قرار دارد. به این نوع از شبکه مش به اختصار  “weldmesh” گفته نیز می شود، به صورت گالوانیزه شدن و یا بدون گالوانیزه در دسترس است. نسخه غیر گالوانیزه با هزینه کمتری تولید و عرضه می شود.

شبکه سیم نرده ای جوش داده شده Welded wire fencing
شبکه سیم نرده ای جوش داده شده Welded wire fencing

 

 

مزایای استفاده از سیستم های شبکه فولادی جوش شده

1- مقاومت طراحی بالا

رفتار سازه ای شبکه سیم جوش داده شده مانند رفتار میله های HYSD (میلگردهای با مقاومت تسلیم بالا) یا میله های فولادی نرمه است. استحکام بالاتر به دلیل مقاومت مشخص سیمهای جوش داده شده است.

2- ایجاد اتصال بهتر با بتن

عامل اصلی ایجاد پیوند میان آرماتورها و بتن مساحت سطح محیطی سیم ها یا آرماتورها می باشد. در مورد شبکه های مش جوش شده به دلیل اینکه در هر نقطه تقاطع شبکه ها بایکدیگر با استفاده از جوش مقاومت بالا به صورت تقریبا صلب به یکدیگر متصل شده اند، اتصال بهتری در سرتاسر آرماتور های مش بندی شده ایجاد می شود.

3-افزایش موثر مقاومت در برابر ترک خوردگی در بتن

دو ویژگی اصلی شبکه مش جوش داده شده که به کاهش ترک در بتن کمک می کند، گیرداری و مقاومت خمشی بالای مش های فولادی در محل اتصال تقاطع دو سیم و فاصله نزدیک سیم ها می باشد.

فاصله نزدیک سیم ها در این نوع مش های فلزی باعث می شود تا عضو بتن مسلح در مقابله با پدیده هایی که بدون حضور بارگذاری ایجاد مشکل می کنند (مانند خزش بتن و یا کرنش های ایجاد شده به دلیل حرارت و تغییر دمای بتن در زمان گیرش بتن) به عنوان یکی از مؤثرترین نوع آرماتورها شناخته می شود. این خاصیت شبکه سیم جوش داده شده، استحکام سازه ای دال را در تمام نقاط آن حفظ می کند.

4- کاهش هزینه ها

بهترین و بارزترین مزیت در استفاده از شبکه سیم جوش داده شده ، صرفه جویی در نیروی کار و زمان است. در روند استفاده از این نوع از شبکه ها در سازه های بتنی عملیاتی مانند برش آرماتورها به صورت تکی ، علامت گذاری آرماتور ها و اندازه گیری فاصله بین آرماتورها وجود ندارد و مهمتر از همه به دلیل اینکه سیم ها به یکدیگر جوش داده شده است، هیچ عملیات اتصال با جوش یا سیم آرماتوربندی در استفاده از این نوع سیستم وجود نخواهد داشت که این به نوبه خود در پیشرفت سریع پروژه های با حجم بتن ریزی بالا مانند بتن ریزی دال ها و دیوارهای برشی بتنی تاثیر گذار خواهد بود.

موارد کاربرد شبکه های ميلگردی مش

 1- دال های بتن مسلح مسطح یا سیستم های تیر دال بتن آرمه

2- برای کف های بتنی با مساحت زیاد مانند پیاده روها ، باند فرودگاه و غیره برای کنترل ترک های ایجاد شده

3-ساخت اعضای بتونی که اشکال خمیده یا منحنی دارند مانند قوس ها ، گنبدها و غیره که در آن انعطاف پذیری شبکه فولادی جوش داده شده می تواند بسیار کاربردی باشد.

4- در ساخت اعضای بتن مسلح پیش ساخته با ضخامت کم که در آنها آرماتوربندی مشکل می باشد مانند اعضای قوس خمیده قوس ، پوسته های هذلولی مخروطی و …

5- تولید انبوه قطعات پیش ساخته بتن مسلح مانند پانل های دیواری بتنی و دال ها

6- استفاده در محل هایی که امکان آرماتوربندی به دلایل دسترسی و مشکلات اجرایی امکان پذیر نباشد.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در skype
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp

اکانت لینکدین وبسایت بانک اطلاعات تخصصی مهندسی Enginfo.ir

کانال آپارات وبسایت بانک اطلاعات تخصصی مهندسی Enginfo.ir

اکانت اینستاگرام وبسایت بانک تخصصی مهندسی Enginfo.ir

کانال تلگرامی وبسایت بانک تخصصی مهندسی Enginfo.ir

امیر جباری

دانشجوی دکتری مهندسی سازه دانشگاه ارومیه فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی عمران سازه دانشگاه تربیت مدرس تهران محاسب سازه های صنعتی و خاص - علاقه مند به وبلاگ نویسی و شبکه های اجتماعی

View all posts by امیر جباری →

دیدگاهتان را بنویسید